New to site?


Login

Lost password? (X)

Already have an account?


Signup

(X)

Message From The Mayor

Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali VI. Yıl etkinlikleri ile selamlıyor bizleri. Geçen yıl “Mazlum Coğrafyalar”ı festival teması olarak belirlemiştik. Bu yıl da insanlık tarihi kadar eski ama son yıllarda gündemimizi sahici bir şekilde etkileyen “Göç” olgusunu tema olarak seçtik.

Bilindiği üzere göç, ekonomik, toplumsal veya siyasal nedenlerle insanların bireysel ya da kitlesel olarak yer değiştirmesi olarak tanımlanmaktadır. “Kişinin köken yerinden başka bir yere giderek orada kalıcı yerleşmesi ve böylece ikamet yerinin değişmesi” olarak da tanımlanabilir.

Her ne kadar uzak coğrafyalara göç etmek, insanlığın tarihi kadar eski sayılsa da üzerinde durduğumuz uluslararası göç, ancak on dokuzuncu yüzyıl içinde olgunlaşan ve günümüze kadar devam edegelen bir olgudur.

Günümüzde özellikle savaşların, işgallerin neden olduğu göç, İslam coğrafyalarını derinden etkilemektedir. Özellikle de taş taş üstüne kalmamış olan yanı başımızdaki Suriye bu anlamda son yıllarda göç trajedisinin yoğun yaşandığı bir İslam coğrafyasıdır. Doğal olarak uluslararası güçlerin bir arenasına dönüşün bu iç savaş, bölge ülkelerini de ekonomik, sosyal ve kültürel olarak derinden etkilemektedir.

Güttüğü uluslararası politikalarla adeta zulme karşı direnen tek ülke olan Türkiye Cumhuriyeti bu göçün acılarına ortak olarak “muhacir” kardeşlerinin acılarını hafifletmeye çalışan “ensar” görevi görmektedir. Neredeyse Avrupa’nın bütün ülkelerinde göçmenlerle ilgili skandal krizler yaşanırken Türkiye milyar dolarlar harcayarak mülteci kardeşlerine sahip çıkmış ve tüm dünyaya insanlık dersi vermiştir.  

Aylan Kurdi isimli Suriyeli çocuğun kıyıya vuran bedeni, kucağındaki çocuğuyla sınırı geçmeye çalışan göçmene çelme takan kameramanın görüntüleri, Avrupa’nın yüzleşmek istemediği göçmen krizini gözler önüne sermiştir. Göçmenlerin değerli eşyalarına el koymayı da ayrıca zikretmek gerekir.

Ülkemizin sahici duruşuna, insan merkezli politikalarına yürekten katkıda bulunmak için biz de Sultanbeyli Belediyesi olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Suriye’den ülkemize hicret eden Suriyeli kardeşlerimizin yaklaşık 20.000’i Sultanbeyli’de ikamet etmektedir. İlçemizde ikamet eden kardeşlerimizin hepsi kayıt altına alınarak sivil toplum kuruluşlarımızın önderliğinde kurulan Mülteciler ve Sığınmacılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği çatısı altında eğitim, sağlık, barınma ve iaşeleri karşılanmaktadır.

Bu çalışmalarımızla hem ülkesini terk etmek zorunda kalan göçmeni, hem göçün yöneldiği hedef ülkeyi etkileyen göçün bir sorun olmaktan çıkıp bir kazanıma dönüşmesine de katkıda bulunmuş oluyoruz. Kültürlerin kaynaşması her zaman zengin bir birikimin habercisi olmuştur.

Bu zengin birikimi IV. Uluslararası İstanbulensis Şiir festivali ile de haykırmış oluyoruz aslında. Festivalimiz, yine her yılki gibi dopdolu. 22 yerli ve 14 yabancı şairle göçün, göçmenin sesi olacağız. Somali, Kenya, G. Afrika, Irak, Filistin, Lübnan, Bosna-Hersek, Azerbaycan, Hindistan, Yunanistan, Kırım, İngiltere, Suriye ve Urumçi-Çin’den yabancı konuk şairlerimizi ağırlayacağız. Yine şairlerimizi, okullarımızla da buluşmaya devam edeceğiz. Yeni yeni alanlarda şairlerimizin sesi çınlayacaktır.

Bu yıl belediyemizin şiir atölyesinin genç şairleri de bir etkinlikle festivalimize katılıyorlar. Hukukçularımızın ve akademisyenlerimizin buluştuğu panelde de göçün sorunları farklı boyutları ile ele alınıyor.

Sadece Sultanbeyli değil, İstanbul da şiire doyacaktır.

Festivalimiz hayırlı olsun.

 

Saygılarımla;
Hüseyin KESKİN
Belediye Başkanı